Güme Köyü İnternet Sitesi ve Güme Fm - www.gumeliler.net
ÜyelikTakvimÜye listesiTAKIMAramaSıkça Sorulan SorularAnasayfayaPortalGüme fm dinlemek icin tiklayin.Güme Resim Galerisi

Güme Köyü İnternet Sitesi ve Güme Fm - www.gumeliler.net » GÜMELİLER.NET'e HOŞGELDİNİZ » DÜNYADAN ve TÜRKİYEMİZDEN HABERLER » idam cezasısı Türkiye'de uygulanmalımı ??? » Merhaba Misafir [Giriş yap|Üye ol]
Son Mesaj | Birinci Okunmamış Mesaj Yazıcı önizlemesi | Arkadaşına gönder | Konuyu Favorilerine Ekle
Yeni konu Aç Cevap yaz
Anket: idam cezasısı Türkiye'de uygulanmalımı ???
EVET (sadece vatan hayinleri için) 5 55.56%
HAYIR (insan hakları) 3 33.33%
BİLMİYORUM 1 11.11%
Toplam: 9 verilen oylar 100%

Sayfanın Sonuna Gıt idam cezasısı Türkiye'de uygulanmalımı ???
Yazan
Mesaj « Önceki konu | Sonraki Konu »
17.02.2008 23:20 bayragim idam cezasısı Türkiye'de uygulanmalımı ??? Bu Mesajı Moderatöre bildir Sayfanın Başına Git Sayfanın Sonuna Gıt
b.saydam
Kayıtsız Üye

12 Eylül döneminde 40 kadar idam kararı veren eski Sıkıyönetim Mahkemesi Hâkimi Ali Fahir Kayacan ilk kez konuştu.

14.01.2007 18:33

12 Eylül döneminde 40 kadar idam kararı veren eski Sıkıyönetim Mahkemesi Hâkimi Ali Fahir Kayacan, anılarını ilk kez SABAH'a anlattı. İdam cezalarının uygulanmaya başladığı ilk gece iki infaza katılan Kayacan, eve gittikten sonra bir süre sanki asılan gençler karşısına çıkacakmış gibi hissetmiş. İdam kararı vermekle ölümleri görmenin çok farklı olduğunu söyleyen Kayacan, hâkimliği boyunca hiç kalem kırmamış.

'Karar vermekle ölümü görmek çok farklı'

40'a yakın idam kararı veren eski Sıkıyönetim Mahkemesi Hakimi Ali Fahir Kayacan, anılarını anlattı. 12 Eylül'den sonra idamın uygulanmaya başladığı gece iki infaza katılan Kayacan, "Pişman değilim, ama unutamıyorum," diyor.

Saddam Hüseyin'in idam görüntüleri, Türkiye'de unutuldu zannedilen, ama darağacına gidenlerin yakınlarının asla unutamadığı idam anılarını yeniden canlandırdı. "Saddam ölümü hak etti mi, etmedi mi? İdam yapılmalı mı?" tartışmaları da sürüyor. Peki bir insan, 'yasa gereği' de olsa bir başka insanın ölümüne karar verirken, üstelik o ölümü izlerken neler hisseder? 12 Eylül askeri darbesinden sonra 40'a yakın idam kararına imza atan emekli hakim Ali Fahir Kayacan, hissettiklerini ve yaşadıklarını anlattı. Kayacan, 30 yaşında genç bir Hava Üsteğmen Hakim olduğu sırada idamlara katılmış. 12 Eylül'den sonra önce solcu Necdet Adalı, ardından da denge sağlanması için ülkücü Mustafa Pehlivanoğlu'nun idamına karar verilmiş. Şimdi avukatlık yapan Kayacan, o geceyi şöyle anlatıyor: "1980 ihtilalinin ilk infazı 8 Ekim gecesi gerçekleşti. Necdet Adalı ve Mustafa Pehlivanoğlu idam edilecekti. Saat 01.00 sularında Ulucanlar Kapalı Cezaevi'ne gittik. Odada savcı dışında adli tabip, cezaevi müdürü, din görevlisi ve Adalı'nın avukatı Mehdi Bektaş vardı. Pehlivanoğlu ile Adalı da Mamak Askeri Cezaevi'nden alınıp ayrı ayrı arabalara konuldu. Önce odaya Adalı çağrıldı. Elleri arkadan kelepçeliydi, üzerinde kendi kıyafetleri vardı. İnfaz savcısı, kendisine yapılacak işlemleri anlattı. Doktor, 'Bilinci yerinde,' dedi. Ben hüküm özetini okudum. Son arzusu mektup yazmak oldu. Savcı mektubu ailesine vereceğini söyleyince, 'Bunun garantisi ne?' gibi bir soru sordu. Savcı da 'Tabii ki niye vermeyeyim?' dedi. Avukatı, 'Bana verilsin. Müvekkilimin endişesi var,' dedi. Ama yasa, buna müsaade etmiyordu. Adalı, sonunda ikna oldu. Mektubunu yazıp verdi."

'HOCA İÇİNDEN DUA ETTİ'
Dini telkin istemeyen Adalı için hoca yine de içinden dua okumuş: "Mektup ailesine de verildi. Adalı dini telkin istemedi, ama hoca içinden ona dua okudu. Adalı'ya kolsuz, dizlerine kadar, V yaka, beyaz, basitçe dikilmiş bir giysi giydirildi. Karar özeti, bir kartona yazılıp, iğneyle bu giysiye zapt edildi. 'Efendim düğmeyi açabilir miyiz, biraz sıktı da,' dedi. Biraz sonra olacak şeyi düşününce, şaşırıyorsunuz. Darağacının altına çelik bir büro masası konmuş, üzerinde de bir sandalye bulunuyordu. Adalı infaza giderken, Avukatı Mehdi Bey, bir isim verdi ve Adalı'ya 'Selam söyle,' dedi. Bu, 1970 döneminde öldürülen THKO'lu Kadir Manga'ydı. Mehdi Bey, Adalı'dan Manga'ya selam söylemesini istemişti. Adalı, sehpaya çıktı. Cellat ipi boynuna geçirdi. O vaziyette, slogan attı. Cellat sandalyeyi çekince önce ipin ucunda döndü. Boyu uzundu. Ayağı sandalyeden sonra masaya değer gibi oldu. Daha çok acı çekmesin diye masayı da çektiler. 15 dakika beklendi. Doktor saate baktı ve 'Tamam,' dedi.'' Kayacan, yasalar uygulansa da katıldığı idam görüntülerinden çok etkilenmiş: "Ne olursa olsun gözünüzün önünde biri ölüyor. Etkilenmemek mümkün değil. İdam kararı vermekle uygulamayı görmek çok farklı." Solcu gençlerden Adalı'nın infazından sonra denge sağlanmak için idam edilen Mustafa Pehlivanoğlu'nun ipe gidiş anını da şöyle anlatıyor: "Odadayken, Mustafa Pehlivanoğlu'nu çağırdılar. Onun da son arzusu ailesine mektup yazmak oldu. Dini telkini kabul etti. Ondan sonra ben hükmü okudum. Pehlivanoğlu, savcılıkta itiraflarda bulunmuştu. Ben hükmü okuduktan sonra bana 'Efendim ben o kadar yardımcı da oldum,' dedi. Ona infaz hükmünün değiştirilmesinin mümkün olmadığını anlattım. Pehlivanoğlu da sehpada slogan attı."

'Eşim rüyasında gördü'

Ali Fahir Kayacan, infazın gerçekleşmesinden sonra eve döndüğünde yaşadıklarını eşiyle paylaşmış: "Eve geldim. Eşime anlattım kısacık. Korktu. Rüyasına girdi. İlk bir hafta gece kalktığımda evde gezerken sanki karşıma çıkacakmış gibi bir his yaşadım. Ama bu infazla ilgili değildi. Ölümü görmekle ilgili. Benim rüyama hiç girmedi. Çok sayıda tehdit mektubu aldım. Bu mektupların birçoğunun sahte isimlerle yazıldığını düşünüyorum. Ama hiçbiri hakkında işlem yaptırmadım.''

'Cellat olayı son anda öğrendi'

"Tutanakta, 'Ankara Emniyeti'nde görevli bir baş komiser tarafından temin edilen cellat tarafından' ifadesi yer alıyor. Türkiye'de böyle bir meslek yok. Başkomiser, sürekli içeri girip çıkan, hırsızlık gibi suçlardan sabıkası bulunan birini alıp Emniyet'e getirtiyor. Adam, 'Abi, vallahi ben bugün hiçbir şey yapmadım. Beni niye getirdiniz?' diyor. Kimsenin haberi yok zaten, bir şey söylemiyorlar. Akşam saatlerinde başkomiser, bu kişiyi Ulucanlar Cezaevi'ne getiriyor. Adam bir odaya konuyor, her şeyden habersiz, 'Vallahi bir suçum yok,' diyor. İnfaza birkaç saat kala, başkomiser bu kişinin yanına gidip, cellatlık yapacağını anlatıyor. Bunun karşılığı para da kendisine ödeniyor. Ve bu kişi, sandalyeyi çekiyor." 'Saddam diktatördü'

"Saddam bir diktatördü, idamı hak etmişti. Ama idamında yanlışlıklar var. Örneğin Saddam'ın cellatları, eski adamlarıymış. Bu yanlış. Görüntülerin çekilip dağıtılması da yanlış. Irak'ta demokrasi yok, işgal altında bir ülke. Mahkeme bir ihtilal mahkemesi... Saddam, Irak'ta krala karşı savaşında savaşı kazanmayıp 'direnişçi' kalsaydı ve idam edilseydi kimse bunu tartışmayacaktı. Devlet adamı olduğu için bunu tartışmaya başladık. Diktatör, diktatördür."

'Öcalan idamı 10 kez hak etti'

"Pişman değilim, tartışmalı olduğuna da katılmıyorum. Pehlivanoğlu'nun mahkûm olduğu Balgat kahvehanesi olayında beş kişi öldü. Ya da başka bir idam kararı verdiğimiz Piyangotepe olayını değerlendirin. Kahvehaneye silahlı üç kişi giriyor. Aralarında idam kararı verdiğimiz Ali Bülent Orkan da var. Her silahta 30'ar mermi var. 14'lü tabanca var, ama alta ek şarjör yapılmış. Yani 90 mermi ile içeri giriliyor. Kahvehanedeki herkesin yere yatması söyleniyor. Ve yanlarına gelip çok yakın mesafeden tabancayla tek tek ateş ediyorlar. Kahvehanedekilerin hepsi ölebilirdi. Ölenlerin yakınları ne olacak? 17 aylık bebeğe tecavüz olayını tartıştık. İnsan hayatına son vermek uygun değilse onların da buna hakkı yok. Öcalan'ı da tartıştık. Öcalan bence idamı 10 kez hak eden biri.'

18.02.2008 20:16 Bu Mesajı Moderatöre bildir Sayfanın Başına Git Sayfanın Sonuna Gıt
MASTER-GÜMELi
Kayıtsız Üye

BENCE UYGULANSIN..

21.02.2008 20:02 Bu Mesajı Moderatöre bildir Sayfanın Başına Git Sayfanın Sonuna Gıt
faruk acar
*İyi Gümeli*

images/avatars/avatar-335.jpg

Adı: faruk

Soyadı: acar

Sülalesi: köleliler

Nereden: fransa

Mesleği: biskuvi ustasi

Medeni hali: Evli

Takımı: besiktas

Oylama: 
1 Oylar) - Ortalama: 10,00

Rütbesi: 40 [?]
Tecrübe Puanları: 1.848.031
Sonraki Rütbe: 2.111.327

263.296Tecrübe puanı

yani turkiyede hersey hallodu idam kaldi hangi cagdasiniz dusunun akilli olun eller uzay bilimiyle ugrasir siz elli sene geriyle ugrasiyorsunuz okudugunuz okula ve ogretmenlere yazik oluyor ileriyi dusun idamla turbanla birsey olamazsiniz ileriye nasil teknolojiyle nasil bilimle nasil ulasiriz onu dusunun luzumsuz mevzularla degil onlari mecliste dusunenler var siz okuyun vatana millete yararli bir insan olun.

Bu mesaj 1 kez değiştirilmiştir. En son olarak faruk acar tarafından Tarihinde ve Saat: 18:15 değiştirilmiştir.

e-Mail gönder faruk acar isimli üyeye faruk acar isimli üyenin mesajlarını ara Paylaş faruk acar  offline
21.02.2008 20:14 Bu Mesajı Moderatöre bildir Sayfanın Başına Git Sayfanın Sonuna Gıt
Salih ATA Salih ATA Bay
*Küçük Gümeli*

images/avatars/avatar-239.gif

Adı: salih

Soyadı: ata

Sülalesi: haci mustafalilar

Nereden: viyana/güme

Mesleği: ögrenci/isci

Medeni hali: Bekar

Takımı: galatasaray

Oylama: 
2 Oylar) - Ortalama: 9,50

Rütbesi: 37 [?]
Tecrübe Puanları: 1.107.518
Sonraki Rütbe: 1.209.937

102.419Tecrübe puanı

bunu düsünebilmek bile bagnazliktir.her ne kosulda olursa olsun.

Sayın Salih ATA` ve imzası:

DELI MAVI
e-Mail gönder Salih ATA isimli üyeye Salih ATA isimli üyenin mesajlarını ara Salih ATA: salihata@yahoo.com üyenin YIM Numarası isimli üyenin msn Profilini  Salih ATA göster Paylaş Salih ATA  offline
29.02.2008 23:13 bagnazlık ne kadar saygılıca söylenmiştir okurlarımıza bırakalım Bu Mesajı Moderatöre bildir Sayfanın Başına Git Sayfanın Sonuna Gıt
b.saydam
Kayıtsız Üye

buyrun asmayın insinler dağdan pişmanlık yasasından yaralanıp serbet kalsın ortalık yatışınca yine dağa çıksınlar yine şehirlerimizde bombalar patlasın yine biz sehit tabutlarına sarılıp ağlayalım bu mudur atatürk vatan hayinlerine taviz vermemiştir düştüğümüz şu hale bakın amerika bile ortalama haftada 3 kişi idam ediyor hemde vatan hayini bile değil astıkları ya cinayet işlemiş ya hırsız biz 30 000 can almış bebek katilini bile asamıyoruz iran bile pkk lıyı asıyor

Bu mesaj 1 kez değiştirilmiştir. En son olarak b.saydam tarafından Tarihinde ve Saat: 23:15 değiştirilmiştir.

01.03.2008 14:14 Bu Mesajı Moderatöre bildir Sayfanın Başına Git Sayfanın Sonuna Gıt
seyfettin alp
Kayıtsız Üye

ya millet cogunluk demiski idam uygulansin oy ortaminda ve dusuncelerinizi yazdiginizda bu ap acik ortaya cikiyor ya Allah askina bu cani bu hayati senmi verdinki insanin hayatini sen alasin birakin ya, yaratilani yaratandan oturu seveceksin, sucluysa birakin onu kanun versin cezasini

01.03.2008 23:32 Bu Mesajı Moderatöre bildir Sayfanın Başına Git Sayfanın Sonuna Gıt
faruk acar
*İyi Gümeli*

images/avatars/avatar-335.jpg

Adı: faruk

Soyadı: acar

Sülalesi: köleliler

Nereden: fransa

Mesleği: biskuvi ustasi

Medeni hali: Evli

Takımı: besiktas

Oylama: 
1 Oylar) - Ortalama: 10,00

Rütbesi: 40 [?]
Tecrübe Puanları: 1.848.031
Sonraki Rütbe: 2.111.327

263.296Tecrübe puanı

KARDESIM SAYDAM BIRI BIRSEY YAPINCA SENDE MISILLEME YAPARSAN ONUN SEVIYESINE DUSERSIN BIZ AFGANISTAN IRAN DEGILIZ BIZ TURKIYE CUMHURIYETIYIZ EGER IDAM SEYRETMEK ISTIYORSAN YAPILAN YERLERDE TATMIN OLACAKSIN JANDARMA POLIS ANAYASA SADECE OYLESINE YAPILMAMIS YANLIS INSANLAR ICIN YANILMAZ SASMAZ BIR ALLAH TIR INSANLAR HATA YAPAR EGITIMLE UYARILARAK HALLEDILIR IDAM COZUM OLSAYDI IRANDA AFGANISTANDA KIMSE HATA YAPMAZDI AMA SIMDI HALA YAPILIYOR KI ASIYORLAR YINE YAPILIYOR D E M E K KI COZUM DEGIL ILKERIYI DUSUN CAGDAS OL MUSLUMANLIK ASMAK KESMEK DEGIL SEVMEK SAYMAK TIR

e-Mail gönder faruk acar isimli üyeye faruk acar isimli üyenin mesajlarını ara Paylaş faruk acar  offline
Dal görünümü | Normal
Seçiniz:
Yeni konu Aç Cevap yaz
Güme Köyü İnternet Sitesi ve Güme Fm - www.gumeliler.net » GÜMELİLER.NET'e HOŞGELDİNİZ » DÜNYADAN ve TÜRKİYEMİZDEN HABERLER » idam cezasısı Türkiye'de uygulanmalımı ???

Bu sitenin tüm hakları Gümelilere aittir. © 2006-2016 GÜMELİLER DERNEĞİ Düzenleyen Ali KAPLAN