Güme Köyü İnternet Sitesi ve Güme Fm - www.gumeliler.net
ÜyelikTakvimÜye listesiTAKIMAramaSıkça Sorulan SorularAnasayfayaPortalGüme fm dinlemek icin tiklayin.Güme Resim Galerisi

Güme Köyü İnternet Sitesi ve Güme Fm - www.gumeliler.net » TeNKNoLoJi :PC,TeLeFoN,iNTeRNeT,MSN... » PC PROGRAMLARI » Linux hakkında merak edilenler » Merhaba Misafir [Giriş yap|Üye ol]
Son Mesaj | Birinci Okunmamış Mesaj Yazıcı önizlemesi | Arkadaşına gönder | Konuyu Favorilerine Ekle
Yeni konu Aç Cevap yaz
Sayfanın Sonuna Gıt Linux hakkında merak edilenler
Yazan
Mesaj « Önceki konu | Sonraki Konu »
24.04.2007 12:14 Linux hakkında merak edilenler Bu Mesajı Moderatöre bildir Sayfanın Başına Git Sayfanın Sonuna Gıt
furkansahin [Admin] furkansahin Bay
Admin

images/avatars/avatar-105.jpg

Adı: furkan

Soyadı: şahin

Sülalesi: hassüyünlü

Nereden: deutschland

Mesleği: öğrenci

Takımı: FB

Oylama: 
4 Oylar) - Ortalama: 9,75

Rütbesi: 39 [?]
Tecrübe Puanları: 1.684.689
Sonraki Rütbe: 1.757.916

73.227Tecrübe puanı

Linux sistemleri

Bir Linux dağıtımı, Linux kurmak ve İnternet/Intranet servisi vermek için gerekli tüm araçları içinde barındırır.

Linux/Apache tabanlı bir İnternet sunucusu çok düşük bir masraf ile yüksek performansta görev yapar. Infobeads tarafından yapılan bir araştırmada, İnternet erişim servisi veren firmaların %26'sı Linux kullanmaktadır. Bunun nedeni de açıktır: Linux, kurulduğu anda İnternet servisi vermeye hazırdır. Aynı zamanda rakip işletim sistemlerine oranla çok daha az bir donanım altında hizmet verebilir.

Linux, aşağıdaki servisleri vermek üzere yapılandırılabilir:

Web sunucu
FTP sunucu
Proxy sunucu
Güvenlik duvarı (Firewall)
E-posta sunucu (POP, IMAP)
DNS sunucu
TCP/IP Yönelendirici (Router)
Tartışma listesi sunucu
Kurum içi mesajlaşma
Veritabanı Sunucusu
Güvenli (SSL) E.Ticaret Sunucusu
Dosya Sunucu

Linux, diğer işletim sistemlerinin yerine kullanılabilir

Linux, aşağıdaki özellikleri sayesinde, mevcut ağ yapınızı bozmadan diğer işletim sistemlerinin yerine geçebilir.

SMB file server: Windows NT yerine konulacak bir Linux sistemi ile (SAMBA) SMB dosya ve yazıcı paylaşımı çok daha büyük performans ve hızla yapabilirsiniz. Hem de mevcut sistemde hiç bir değişikliğe gitmeden. ZD-Net'in yaptığı performans testleri Caldera Linux'un NT 4.0'dan yaklaşık %30 oranında daha hızlı olduğunu ortaya koymuştur.

IPX file server: Novell Netware yerine konulacak bir Linux sistemi ile (MarsNWE) mevcut sistemi değiştirmeden disk ve yazıcı paylaşımı yaptırabilirsiniz.

Kurumsal çalışanlara yönelik: IP Masquerading ile bir IP üzerinden birden çok makinanın İnternet bağlantısının yapılması

Yedekleme ünitesi olarak kullanılabilir.

Linux işletim sistemi kullanan dev firmalar

ABD posta dağıtım servisi (USPS)
Netscape Communications Corp.
Byte Magazine (Mc Graw Hill)
ZDNet UK
Mercedes-Benz AG
DaimlerChrysler
Boeing company
Northrop Grumman
Cyrix
AMD
Wells Fargo
Sega
Cisco
Sony
ID Software
Ofis Otomasyonu ve yazılımları için kullanılabilir.Linux altında dağıtılan open Office paketi ile MS Office dosyalarınızı kullanabilirsiniz. Open Office tamamen serbesttir, www.openoffice.org adresinden indirebilir, ya da Gelecek A.Ş.'den temin edebilirsiniz.

Gerçek başarı öyküleri

Largo şehri
Amerika'da bulunan Largo şehrindeki çalışan tüm kamu görevlilerinin işleim sistemi Linux. Toplam 800 Linux bilgisayar memurların günlük işlerini yapmalarına yardımcı oluyor.

ABD Ordusu
ABD ordusu, daha fazla esnekliğe müsade etmeyen ve her işistasyonu başına 48000$ masraf gerektiren sistem yerine Linux'u seçti.

Türk Silahlı Kuvvetleri
TSK'nın birçok biriminde simülasyon ve eğitim amaçlı olarak Linux kullanılıyor.

Dejanews
Dejanews, her gün yazılan 900.000'in üzerindeki haber öbeğini 6 GB disk üzerinde tutmak için bir işletim sistemi arayışındaydı. Sorun, yüksek performanslı, güvenilir ve sorunlara karşı dayanıklı bir sisteminin bulunmasıydı. 40 Pentium tabanlı sistem üzerine Apache, Perl ve Linux birleşiminden oluşan sistem kuruldu.

Google projesi
Stanford Üniversitesi'ndeki bir tarama motoru, herbiri 9 Gb sığalı 34 SCSI disk içeren ve üzerinde 4500 Linux sunucusu çalışan sistemiyle yüzlerce milyon sayfanın indeksini tutuyor.

Amerikan Posta İdaresi
Amerikan Posta İdaresi, her gün işlenen milyonlarca mektup için Linux'u seçti.

Linux'a destek veren dev yazılım ve donanım şirketleri

Sybase Inc
Adaptive Server Enterprise veritabanını Linux'a aktardı.

IBM
Tüm sunucularını Linux ile vermeye başladı. Veritabanını Linux'a aktardı. Linux gelişimine 5 milyar $ ayırdı.

Sun Microsystems
Gelişmiş metin editörü, hesap tablosu, sunum programı ve veritabanı içeren OpenOffice'in kaynak kodunu açtı.

Dell
Sunucularını Linux ile vermeye başladı.

Compaq
Bilgisayarlarını Linux ile vermeye başladı.

Oracle
Veritabanını Linux'a aktadı.

Informix
Informix CE veritabanını Linux'a aktardı.

Dünyadaki Linux kullanıcıları sayısı

Linux, Nisan 1999 Avrupa sunucu işletim sistemi sayımlarında %31.3 ile birinci sıradadır. (RIPE.NET verileri baz alınarak yapılmıştır).

Bir başka adreste (E-soft Inc), tüm dünyadaki Apache kullanım oranı detaylarıyla gösteriliyor. Türkiye'de açık kaynak kodlu Apache'nin kullanımı ise %50 civarında seyrediyor.

Sayın furkansahin [Admin]` ve imzası:

Herkesin mutlu olmak için başka bir yolu varmış, kendi yolumu çizdiğimde anladım.
e-Mail gönder furkansahin isimli üyeye furkansahin isimli üyenin mesajlarını ara isimli üyenin msn Profilini  furkansahin göster Paylaş furkansahin  offline
24.04.2007 19:14 Bu Mesajı Moderatöre bildir Sayfanın Başına Git Sayfanın Sonuna Gıt
Ali KAPLAN Ali KAPLAN Bay

images/avatars/avatar-680.bmp

Adı: Ali

Soyadı: KAPLAN

Sülalesi: Traşlı

Nereden: Paris,Fransa

Mesleği: Boyacılık

Medeni hali: Evli

Takımı: Beşiktaş

Oylama: 
3 Oylar) - Ortalama: 10,00

Rütbesi: 46 [?]
Tecrübe Puanları: 5.325.394
Sonraki Rütbe: 6.058.010

732.616Tecrübe puanı

cOK GUZEL BIR PAYLASIM SAGOL FURKAN

Bir sey eklemek isterim bizim sitemizde LINUX sistemin de calisiyor großes Grinsen

Sayın Ali KAPLAN` ve imzası:

e-Mail gönder Ali KAPLAN isimli üyeye Web sayfasıAli KAPLAN Ali KAPLAN isimli üyenin mesajlarını ara isimli üyenin msn Profilini  Ali KAPLAN göster Paylaş Ali KAPLAN  offline
Dal görünümü | Normal
Seçiniz:
Yeni konu Aç Cevap yaz
Güme Köyü İnternet Sitesi ve Güme Fm - www.gumeliler.net » TeNKNoLoJi :PC,TeLeFoN,iNTeRNeT,MSN... » PC PROGRAMLARI » Linux hakkında merak edilenler

Bu sitenin tüm hakları Gümelilere aittir. © 2006-2016 GÜMELİLER DERNEĞİ Düzenleyen Ali KAPLAN